Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 81 ods. 7 b) ukladá od roku 2016 všetkým mestám a obciam povinnosť zabezpečiť separovaný zber biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Obec je povinná triediť:
- biologicky rozložiteľný kuchynský odpad okrem toho, ktorého pôvodcom je fyzická osoba – podnikateľ a právnická osoba, ktorá prevádzkuje zariadenie spoločného stravovania,
- jedlé oleje a tuky z domácností,
- biologicky rozložiteľné odpady zo záhrad a parkov vrátane odpadu z cintorínov.
Zhodnotenie použitého rastlinného oleja a tukov
Použitý rastlinný olej, však zároveň predstavuje zaujímavý obchodný artikel. Prepálený jedlý olej je možné zhodnotiť a spracovať na biopalivo. To sa využíva ako prímes do motorovej nafty. Z jedného litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí až jeden liter biopalivovej zložky. Energia vyrobená z bionafty je omnoho šetrnejšia k životnému prostrediu. Jej spaľovaním sa uvoľňuje do ovzdušia menej emisií CO2, oxidov síry a dusíka, ako pri fosílnych palivách a klasickej nafte.
Kontajnery a zberné nádoby na použitý rastlinný olej
Aj napriek tomu, že zákon obciam ustanovuje povinnosť triediť biologicky rozložiteľný odpad, kam sa radia aj jedlé oleje a tuky, ekologický zber tohto odpadu však napriek tomu v súčasnosti vykazuje značné rezervy. Väčšina obcí realizuje zber použitých jedlých olejov v rámci zberných dvorov. V mestách zber jedlého oleja zastrešujú napríklad vybrané čerpacie stanice PHM. Dôvodom značných rezerv v ekologickom zbere použitého jedlého oleja predstavuje na jednej strane aktuálne nízka osveta o tejto problematike medzi obyvateľstvom, na strane druhej nedostatočné vybavenie miest a obcí pre takýto zber. Často ide nedostatočný počet špeciálnych zberných kontajnerov na ekologický zber použitých rastlinných olejov. Z pohľadu ochrany životného prostredia je dôležité aby aj samotný zber a manipulácia s olejovým odpadom prebiehal s využitím na to určeného vybavenia. Zberné kontajnery - nádoby na zber použitého jedlého oleja by mali byť odolné voči UV žiarenie či poveternostným vplyvom, vybavené zámkom proti neželanej manipulácii, prípadne ukotvením za účelom zabránenia prevrhnutiu nádoby.
Z pohľadu užívateľského komfortu pre občanov, ako aj prevádzkových a obslužných nárokov subjektu zabezpečujúceho zber, sa v rámci miest a obcí, čerpacích staníc či iných subjektov zabezpečujúcich zber, najčastejšie využívajú zberné nádoby a kontajnery na zber olejov v uzavretých PET fľašiach. Kompletnú produktovú radu špecializovaných nádob na použitý jedlý olej dodávaných spoločnosťou PRIMUS Žilina nájdete tu.
Rýchla návratnosť investície do kontajnerov a nádob na zber rastlinného oleja
Na Slovensku pôsobí viacero špecializovaných spoločností, ktoré sa zaoberajú výkupom a následným spracovaním jedlých olejov. Umiestnenie zberného kontajnera na použitý olej predstavuje pre mestá a obce, prípadne čerpacie stanice PHM, predstavuje významný potenciál z hľadiska generovanie nových príjmov do rozpočtu. Vzhľadom na skutočnosť, že ide o žiadanú vstupnú surovinu pre ďalšie spracovanie, takto zozbieraný jedlý olej a tuky, je možné odpredať niektorému zo spracovateľom. Podľa štatistických údajov, priemerný občan spotrebuje ročne 4-5 L rastlinného oleja a tukov. Výkupná cena za 1 kg prepáleného rastlinného oleja sa pritom na Slovensku pohybuje na úrovni 0,20-0,30 EUR/kg. S ohľadom na vyššie uvedenú skutočnosť predstavujú zberné nádoby na použitý olej investíciu s rýchlou návratnosťou. V prípade, že Vás zaujíma problematika separovaného zberu použitého jedlého olej, radi Vám poradíme. Kontaktujte nás.
Tím PRIMUS Žilina
Pridané 9. októbra 2018